Poradna

Chlór (Cl) je zelenožlutý plyn rozpustný ve vodě. Velice účinný baktericidní prostředek, který se začal používat téměř před 200 lety a s největší pravděpodobností zachránil sta tisíce životů díky jeho schopnosti ničit škodlivé bakterie a viry.

Současně však působí na člověka jako jed. Chlór nám může připadat jako relativně zdraví neškodný, vždyť vodárny chlorují vodu už řadu generací.

Volný chlór se ve vodě okysličuje a hubí mikroorganizmy, ale současně reaguje s dalšími látkami a vytváří tak jedovaté sloučeniny.

Nepodceňujte škodlivý vliv chlorované vody při sprchování. Místní vodárny často v letních měsících zvyšují množství chlóru přidávané do vody, aby eliminovaly riziko bakteriální kontaminace. Třebaže jsou používané koncentrace chlóru relativně nízké, přesto jsou škodlivé pro zdraví lidí i zvířat.

Důsledky vdechování vysokých koncentrací chlóru mohou být pro člověka až fatální. I když zápach chlóru necítíte, představuje skrytou hrozbu ve vodě, kterou se sprchujete. Může způsobovat různá onemocnění od bolestí hlavy, neurotoxické reakce i přispívá k rozvoji rakovinových nádorů.

Chlorovaná voda může představovat vážné nebezpečí, protože toxiny pronikají do organismu dýchacími orgány i kůží.

Chlór zbavuje pokožku přirozeného tukového filmu, vysušuje, způsobuje svědění, předčasné stárnutí pokožky, vlasy se stávají suchými a lámavými.

Okolnosti si vynucují používání chlóru při čištění vody pro domácnosti. Ale chlór se nesmí dostat do vody, kterou se myjeme. A už vůbec ne do vody kterou pijeme.